Czym się kierować przy wyborze tabletu?

Idealnym kompromisem pomiędzy komputerem przenośnym a telefonem komórkowym są tablety. Dzięki nim jesteśmy w stanie zachować dużą wydajność pracy przy zapewnieniu dużego komfortu użytkowania.

 

Wybranie odpowiedniego dla siebie urządzenia nie jest proste, bo na rynku znajduje się wielu producentów, którzy prześcigają się w wypuszczaniu coraz to nowszych modeli. W teorii każde kolejne urządzenie jest doskonalsze i posiada dodatkowe funkcje, ale nie oznacza to jeszcze, że są one najlepszym wyborem. Musimy zastanowić się nad swoim budżetem, który będziemy skłonni przeznaczyć na tablet. Najtańsze modele będziemy w stanie dostać za kilkaset złotych, a na topowe modele będziemy musieli wydać ich nawet kilkanaście.

 

Rozmiar

Pierwszą rzeczą, na której warto jest się skupić to wymiary urządzenia. Standardowo dostępne są one w dwóch wielkościach, które wyraża się za pomocą wielkości ekranu urządzenia – 7 i 10 calowe.  Zaletą tych mniejszych będzie łatwe przechowywanie oraz możliwość prostego spakowania. Zaletą 10 calowych urządzeń będzie większa wygoda w czasie korzystanie, ze względu na większy wyświetlacz, na którym więcej widać. Jako, że tablet składa się niemal wyłącznie z ekranu to właśnie na niego powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Najistotniejszym parametrem jest ilość pikseli na cal. Im wyższy jest ten wskaźnik tym obraz będzie ostrzejszy i będzie w stanie odwzorować więcej szczegółów. Nie powinniśmy patrzyć bezpośrednio na rozdzielczość, bo inaczej będzie sprawdzała się ona na urządzeniu mniejszym, a inaczej na większym.

 

Wydajność

Wygoda korzystania z tabletu będzie zależała głównie od jego wydajności. Nie powinniśmy patrzyć bezpośrednio na parametry techniczne, bo nie są one w stanie powiedzieć nam wiele o tym jak będzie radziło sobie urządzenie. Znacznie lepiej jest samemu je przetestować pod tym kątem. Pierwsza rzecz to obsługa interfejsu systemu operacyjnego. Jeżeli system chodzi płynnie, szybko wyświetla kolejne okna i reaguje natychmiastowo na do tych to można uznać, że w tej kwestii radzi sobie bardzo dobrze. Nieco bardziej wymagającym testem jest przeglądanie internetu. Strony powinny wczytywać się szybko, a ich przewijanie i powiększanie powinno odbywać się bez żadnych opóźnień. Prawdziwą wydajność jesteśmy w stanie zmierzyć w grach. Zwykle wykorzystują one pełen potencjał urządzenia więc będziemy widzieli jak na dłoni sposób ich działania.

 

Jakość

Pod uwagę warto brać też jakość wykończenia. Urządzenie powinno prezentować się w odpowiedni sposób, ale również być wytrzymałe. Sprawdźmy samodzielnie czy elementy są dobrze spasowane, czy urządzenie nie wydaje dziwnych dźwięków, gdy mocniej je trzymamy. Zwróćmy uwagę też na rodzaj materiału, który został użyty do wykończenia. Ma on wpływ na wytrzymałość urządzenia oraz na to czy dana powierzchnia będzie się łatwo rysowała lub też zbierała odciski palców.

 

Mateusz Macierak
Artykuł został przygotowany przy współpracy z zjablkiem.pl.

 
 

Katagoria: porady sprzętowe
Słowa kluczowe: , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 7393  razy.