Dysk w laptopach gamingowych

Najpopularniejsze firmy produkujące laptopy do gier to MSI, Dell, Lenovo i Asus. Pierwsze dwie produkują modele, które mieszczą się w górnej półce cenowej – kosztują od 7 tysięcy złotych (np. Dell Alienware) wzwyż.

 

Laptop gamingowy o parametrach pozwalających na granie w najnowsze produkcje można jednak kupić znacznie taniej, mniej więcej za 4 tysiące złotych. Wśród takich modeli, najpopularniejsze są laptopy z serii Lenovo Y70-70 lub Acer Aspire Nitro. Oprócz oczywistych parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie, czyli karty graficznej i procesora, duże znaczenie ma także twardy dysk.

Szybka grafika i wydajny procesor, w połączeniu z szybkim łączem internetowym mogą stanowią idealne połączenie, aby oglądać np. mecze na żywo online. W przypadku gier komputerowych nie będzie to miało takiego znaczenia, jeśli dane odczytywane z dysku będą zbyt wolno. Karta graficzna odpowiada za frame rate, czyli ilość klatek na sekundę ( np. 40 fps, czy 60 fps). Oczywistym jest, że im wyższy frame rate, tym płynniejsza grafika w grze. W przypadku słabego dysku twardego, mogą pojawić się opóźnienia w wyświetlaniu animacji i gra się będzie zacinać.

 

Jaki dysk wybrać do laptopa do gier

Dyski w laptopach do gier to nośniki SSD, albo HDD. Różnią się od siebie prędkością zapisu i odczytu danych, ale także wytrzymałością na wstrząsy i przede wszystkim ceną. Różni je także budowa – dyski HDD składają się z aluminiowych talerzy pokrytych nośnikiem magnetycznym, a dyski SDD zrobione są z wielu kości NAND. Dyski HDD są tańsze, ale i wolniejsze. Nośniki SSD są o wiele szybsze, ale jeszcze do niedawna były uznawane za zawodne, gdyż zużywały się pod wpływem zapisu komórek pamięci. Dziś jednak te usterki zostały zniwelowane i wielu graczy
decyduje się na kupienie mniejszego dysku SSD i większej pojemności nośnika HDD. Wynika to z wysokiej ceny dysków SSD.

 
 

Katagoria: porady sprzętowe
Słowa kluczowe: , , , , , , , , , , , , , ,
Opublikowano 4 lata temu.
Publikacja była czytana: 6754  razy.