Poradnik dla kupujących – notebooki

Czym kierowali się internauci poszukujący informacji na temat notebooków?

Z danych najstarszej polskiej porównywarki wynika, że najważniejszy był dla nich procesor. Aż 34,78% użytkowników korzystało z tego filtra podczas poszukiwań laptopa. Duże znaczenie dla potencjalnych kupujących miał również ekran urządzenia (18,79%), marka (13,79%) oraz karta graficzna (11,13%). W dalszej kolejności internauci kierowali się takimi parametrami jak: „System operacyjny”, „Pamięć RAM” oraz „Dysk”. Najmniej istotnymi kryteriami były natomiast: cena (0,56%), waga komputera przenośnego (1,66%), a także rodzaj napędu optycznego (2,17%).

Ze statystyk serwisu Skąpiec.pl wynika, że najpopularniejszym producentem notebooków był w analizowanym okresie Asus (16,66%). Poza tajwańską firmą na podium znalazły się jeszcze marki HP (14,99%) oraz DELL (13,84%). Jeżeli chodzi o procesor, to największa grupa internautów poszukiwała modeli laptopów z procesorem firmy Intel. Trzy pierwsze miejsca zajęły wersje Core i5, Core i7 oraz Core i3.

Osoby, które skorzystały z filtra „Ekran” najczęściej zaznaczały opcję 15 cali – było to 18,71% użytkowników. Drugim najpopularniejszym rozmiarem było 17 cali, trzecim natomiast – 13”. W przypadku kart graficznych najchętniej wybierano produkty marki nVidia, a także konkretne modele od GeForce – GT 540M i GT 555M. Najbardziej poszukiwanym systemem operacyjnym był Windows 7, z czego 33,6% użytkowników zaznaczało po prostu opcję „Windows 7”, 26,63% wybierało „Windows 7 Home Premium”, natomiast prawie 15% – „Windows 7 Professional”.

W filtrze „Pamięć RAM” najpopularniejszym wariantem było „4GB i więcej” (37,27% zapytań), najbardziej pożądanym dyskiem był natomiast ten o parametrach co najmniej 500GB. Nieliczni użytkownicy Skąpiec.pl, którzy w swoich poszukiwaniach kierowali się przede wszystkim ceną, skłonni byli przeznaczyć na laptopa kwotę do 2000 złotych.

 

Jak kupować notebooka?

Czy zamierzasz używać swojego laptopa do gier i oglądania filmów DVD?

 

W takim razie potrzebujesz: mocnego procesora, dobrej karty graficznej, minimum 2 GB pamięci RAM. Najlepiej, żeby laptop do gier miał matrycę o dużej przekątnej (przynajmniej 17 cali). Oglądanie filmów ułatwi wyjście HDMi, dzięki temu podłączysz laptopa do telewizora. Zwolennicy formatu Blue Ray mogą znaleźć na rynku notebooka właśnie z takim napędem.

 

Czy laptop częściej będzie z Tobą wyjeżdżał w podróż, czy raczej stał na biurku?

 

Jeśli poszukujesz komputera bardzo mobilnego, lekkiego i łatwego do przenoszenia, postaw na stosunkowo nowe rozwiązanie – na netbooka. Nowoczesne komputery z tej półki to matryca 10 lub 12 cali, najczęściej doskonały procesor Intel Atom oraz układ graficzny nVidii ION. Mówiąc krótko: niezłe parametry, w bardzo poręcznej formie, za przystępne pieniądze.

 

Czy laptop będzie Ci służył jako narzędzie do obróbki plików video lub dużych plików fotograficznych?

 

Tutaj zasada jest podobna, jak w przypadku laptopów do gier, czyli mocny procesor jest niezbędny. Ważna jest również pamięć, w przypadku aplikacji graficznych i video, zalecamy 4 GB. Im więcej, tym łatwiej będzie Ci pracować.[/learn_more]

 
 

Katagoria: porady komputerowe
Słowa kluczowe: 
Opublikowano 5 lat temu.
Publikacja była czytana: 1127  razy.